top of page

Skladování

Skladování úzce souvisí s distribucí a logistikou. Tento termín zahrnuje řadu skladových operací jako jsou stavy zásob, objednací cykly, vybavení skladů a jejich prostorové uspořádání, rozmístění skladů a vedení zásob. Odborníci se shodují na tom, že stoprocentní výdajová připravenost není možná. Pakliže mají firmy vysokou úroveň zásob, vznikají jim fixní náklady na každou dodatečnou jednotku zásob. Jedním ze systémů běžně využívaných ve skladování je metoda Just-In-Time.



Co znamená metoda Just-In-Time


Just in Time je metoda, kdy materiál dorazí přesně včas, kdy je potřeba. Týká se to materiálu nakoupeného, dodávaného i právě zpracovávaného. V ideálním případě, pokud pracovník potřebuje součástku, měla by dorazit přesně v moment, kdy ji potřebuje. To má velké přínosy pro výrobní procesy.



Samotný příchod materiálu v době, kdy ho potřebujeme, nic moc neřeší. Stejně důležitá je i druhá část metody. Tedy aby materiál odešel přesně na čas, tudíž v ideálním případě by byl všechen materiál buď převážen, nebo zpracováván. Neexistovaly by zde žádné zbytečné zásoby. Toliko teorie. Praxe je samozřejmě jiná. I v dobrých společnostech disponují malými pojistnými zásobami k pokrytí fluktuace. Práce bez jakýchkoliv pojistných zásob by způsobila prostoje na strojích v každé společnosti. Důležitým faktem je, že by zásoby mezi procesy měly být sníženy. Just in Time pak vyžaduje příchod materiálu na čas i krátké čekací doby na materiál mezi procesy.



Prostory pro skladování


Prostory pro skladování se nazývají sklady. Ty lze rozlišit:

  • podle toku materiálu

  • podle způsobu skladování


Podle toku materiálu dělíme sklady na hlavové a kolmé, zatímco podle způsobu skladování rozlišujeme sklady na volné a v manipulačních jednotkách. Ve volných skladech je skladován písek, uhlí, stroje, odlitky apod. Tyto zásoby jsou většinou bez obalu. V manipulačních jednotkách je skladováno zboží v přepravkách, paletách, kontejnerech a podobně.



Základní způsoby skladování


Při skladování používáme několik základních způsobů. Mezi ty nejčastější patří:


  • Pohyblivé skladování. Při této variantě dochází k manipulaci se zbožím (týká se to například zboží s určeným datem spotřeby a podobně).


  • Nepohyblivé skladování. Skladování nepohyblivé znamená, že po celou dobu uskladnění je zboží na stejném místě.


  • Skladování gravitační. Skladování visuté. Skladování přesuvné. Ve všech těchto případech dochází k manipulaci se zbožím pomocí manipulačních jednotek k tomu určených.



Základní metody oceňování zásob


  • FIFO. Neboli First - in, First - out (první do skladu, první ze skladu). Při oceňování skladu metodou FIFO se jako první účetně vyskladňují kusy, které byly první nakoupeny.


  • LIFO. Neboli Last - In, First - Out (poslední do skladu, první ze skladu). Při aplikaci této metody se jako první účetně vyskladňují kusy, které byly poslední nakoupeny. V České republice není tato metoda přípustná.


  • Vážený aritmetický průměr. Zde se zjišťuje nový průměr po každém novém přírůstku určitého druhu do skladu.

Comments


bottom of page