Logistika skladování
- Matěj Fiedler
- 10. 5. 2021
- Minut čtení: 2
Aktualizováno: 8. 12. 2023
Pod označením logistika skladování se rozumí správa prostoru, plánování zásilek a organizace operací ve skladu tak, aby sklad fungoval podle svých nejlepších schopností. Každá společnost by měla usilovat o zlepšení logistiky skladu a optimalizovat své logistické operace. Jen tak může zákazníkům nabídnout lepší dodací lhůty a zároveň snižovat náklady, kde je to možné.
Funkce skladování
Základní funkce skladování má tyto hlavní úkony:
Přesun produktů
Příjem zboží (vyložení, vybalení, aktualizace záznamu, kontrola stavu zboží, překontrolování průvodní dokumentace)
Ukládání zboží (přesun produktů do skladu, uskladnění a jiné přesuny)
Kompletace podle objednávky (přeskupování produktů podle požadavku zákazníka)
Překládka (z místa příjmu do místa expedice s vynecháním uskladnění)
Expedice (zabalení a přesun zásilek do dopravního prostředku, kontrola zboží podle objednávek, úpravy skladových záznamů)
Uskladnění produktů
Přechodné uskladnění (uskladnění na nezbytnou dobu pro doplňování základních zásob)
Časově omezené uskladnění (týká se zásob nadměrných. Důvody jejich zdržení jsou: sezónní poptávka, kolísavá poptávka, úprava výrobků)
Přenos informací
Přenos informací se týká stavu zásob, stavu zboží v pohybu, umístění zásob, vstupních a výstupních dodávek, expirace zboží, zákazníků, personálu a využití skladovacích prostor.
Manipulační technika
Žádný sklad se neobejde bez manipulační techniky. Mezi tu základní se řadí zejména:
Vysokozdvižné vozíky. Jedná se o manipulační prostředky pro paletizaci a kontejnerizaci. Obvykle se vyrábí s elektrickým nebo spalovacím pohonem. Pro manipulační operace s paletami mají význam především vysokozdvižné vozíky čelní, které se dělí na lehké, střední a těžké podle užitečné hmotnosti (500 - 1000 kg, 1000 - 3000 kg, nad 3000 kg).
Regálové zakladače. Jsou progresivním prostředkem manipulace v regálovém skladu. Umožňují skladování až do výšky 40 metrů. Pracují s velkou přesností a bezpečností při vysokých provozních rychlostech ve velmi úzkých regálových uličkách. Jsou mimořádně vhodné pro plnou automatizaci skladových procesů včetně řízení pomocí počítačů.
Paletové vozíky nízkozdvižné. Patří k nejrozšířenějším manipulačním prostředkům pro vidlicovou manipulaci s paletovými jednotkami. Vyrábějí se v mnoha provedeních jako ruční nebo motorové, ručně vedené nebo se stojícím či sedícím řidičem.
Bezmotorové a poháněné vozíky. Do této kategorie spadají dvoukolové vozíky (v praxi známé jako rudly), které jsou určené k ruční manipulaci s pytli, sudy nebo přepravkami. Můžeme se setkat i s tříkolovou nebo čtyřkolovou variantou. Nejpoužívanějšími poháněnými vozíky jsou akumulátorové plošinové čtyřkolové vozíky se sedícím řidičem.
Stohovací jeřáby. Slouží k manipulaci s paletovými jednotkami, jednotlivými kusy nebo svazky dlouhého materiálu zpravidla v regálových skladech. Používají se pro skladové operace ve středních výškách. U jeřábů pro výšku stohování do 5 metrů je tlačítkové ovládání ze země. Pro výšku stohování nad 5 metrů se jeřáb ovládá z pojíždějící kabiny. Maximální výška pak může přesáhnout 12 metrů.
Comments