top of page

Kolik stojí založení e-shopu

Pakliže chcete podnikat v online prostředí, zcela jistě Vás bude zajímat u založení e-shopu cena. Samozřejmě záleží na Vašem rozpočtu a finančních možnostech. Nicméně, když budete postupovat chytře, vyjde Vás založení e-shopu relativně levně. Je to právě cenová dostupnost, která dělá z České republiky e-shopařskou velmoc. V přepočtu na počet obyvatel je množství internetových obchodů u nás mnohem větší, než v ostatních zemích, a to nejen Evropy.



Správný systém tvoří základ


Při volbě samotného systému určeného na správu zboží a objednávek se můžete vydat třemi hlavními směry. Mezi ty spadá:

  • vytvoření systému na míru

  • pronajímané řešení

  • open source systém


Finančně nejnáročnější je vytvoření systému na míru. Budete mít sice e-shop přesně podle svých představ, ale připravte se, že vás to bude stát desítky a stovky tisíc korun. Naopak open source systém může být i zdarma. Určit přesnou částku počítačového systému je obtížné, protože na trhu existuje několik desítek poskytovatelů a každý si účtuje jinou částku. Obecně se dá říci, že cena se odvíjí od poskytovaných služeb. Pro začínající e-shopaře doporučujeme zvolit pronajímané řešení. V ceně máte již zahrnuté bezpečnostní a další aktualizace. Někteří poskytovatelé nabízejí měsíční e-shop za pár desítek korun, u dalších může stát i několik set. V praxi se můžete setkat i s poskytovateli, u kterých platíte pouze za to, co skutečně využíváte. Na mysli máme hlavně různé moduly, stejně jako nadstandardní aplikace. Shrnuto a podtrženo v základu začínáte platit částky v řádech desítek korun, ze kterých se můžete dostat i na stovky. Ročně Vás pronajímané řešení obvykle přijde na pár tisíc korun.



Náklady za zboží a skladování


Pravděpodobně se jedná o největší položku. V závislosti na typu zboží mohou investice do skladových zásob činit třeba i miliony korun. I zde se dá však výrazně ušetřit. Můžete si založit e-shop bez skladu. Tato metoda se nazývá dropshipping a podrobně se jí věnujeme v článku “Eshop bez skladu aneb co je to dropshipping”. Ve zkratce se jedná o to, že dodavatel ze svého skladu odesílá zboží Vaším jménem zákazníkovi. Výhoda je zřejmá - investice do vlastního zboží i skladu Vás nemusí stát ani korunu.



Jaká je při založení e-shopu cena za marketing


Mnoho podnikatelů nechce vydávat velké peníze za marketing a myslí si, že zvládnou provozovat e-shop i bez něj. To je ovšem zásadní chyba. Žijeme v tržním hospodářství a pakliže podceníme marketing, zákazníky nám přebere konkurence. Nejefektivnější jsou PPC reklamy (pay-per-click) ve vyhledávačích Seznam a Google. Platíte za proklik do Vašeho e-shopu, přičemž výhodou těchto kampaní je snadná měřitelnost výsledků. Začínajícím e-shopařům doporučujeme investovat do této reklamy minimálně deset až dvacet tisíc korun měsíčně. O tom, že se nejedná o zbytečně utracené peníze svědčí fakt, že velké zavedené e-shopy investují do PPC reklam statisíce i více korun. Dobrým tipem je také přidat se do internetových porovnávačů jako je Zboží.cz a Heureka.cz. Pakliže hovoříme o nákladech na marketing, nesmíme zapomenout ani na SEO, tedy optimalizaci pro vyhledávače. I zde existuje několik směrů, kterými se lze vydat. Můžete kupovat odkazy, stejně jako můžete jít cestou vytvoření webové stránky, která bude sloužit jako podpůrná. V případě nákupů odkazů, psaní SEO textů a budování obsahu počítejte s investicí v řádech tisíců korun. Drobnou nevýhodou je, že výsledky jsou měřitelné až za nějaký čas.



Drobnější částky


Výše jsme si zmapovali, jaká je při založení e-shopu cena za nejvýznamnější položky. Na závěr je dobré se zmínit o nákladech, které nejsou nijak vysoké, ale při podnikání se jim nevyhnete. Typicky sem spadají poplatky za telefonní hovory, spotřebu elektřiny nebo poštovné, které platíte v rámci reklamací a vratek. I tyto náklady se však dají dobře optimalizovat.

Comments


bottom of page