Mnoho začínajících eshopařů stojí před nelehkým úkolem, jak zajistit skladování a expedici svých produktů. Dobrá zpráva je, že k rozjezdu nepotřebujete investice v řádech desítek či stovek tisíc korun. Provozovat e-shop lze i bez skladu. I v České republice získává stále na větší popularitě metoda zvaná dropshipping.
Co je to dropshipping
Ve své podstatě se jedná o obchodní model, který k nám přišel ze Spojených států. Funguje na bázi, kdy napojíte svůj e-shop na větší online obchod, jehož zboží prodáváte. Prodej se uskutečňuje pod Vaším vlastním jménem. Když si ve Vašem e-shopu zákazník objedná zboží, objednávka přijde rovnou dodavateli. Jakmile dodavateli zaplatíte určenou částku (zpravidla velkoobchodní cenu), zásilku expeduje Vaším jménem zákazníkovi. Vám následně zákazník uhradí částku v ceně, za kterou prodáváte v e-shopu a vzniklý rozdíl je Vaším ziskem.
Jak funguje dropshipping v praxi
Nejdřív ze všeho uzavřete smlouvu s dodavatelem o poskytování dropshippingu. Ten Vám následně poskytne XML feedy, které importujete do svého e-shopu. XML feedy většinou obsahují informace o produktech, jejich dostupnost a možnosti přepravy. Jakmile máte XML feedy implementované, určíte si ve svém e-shopu ceny, za které budete zboží prodávat. Pro lepší představu si pojďme ukázat příklad z praxe. Například prodáváte oblečení a zákazník si u Vás objedná tričko za 500 korun. Objednávka automaticky přijde Vašemu dodavateli. Jeho velkoobchodní cena činí pro Vás třeba 400 Kč. Poté, co dodavateli zaplatíte objednávku, vyexpeduje zboží Vaším jménem zákazníkovi. Náklady spojené s expedicí zboží (hlavně poštovné a balné) hradíte sice dodavateli Vy, můžete je však přenést do koncové ceny pro zákazníka. Rozdíl mezi prodejní cenou a nákupní cenou vytváří Váš zisk.
Výhody a nevýhody dropshippingu
Výhody
minimální vstupní náklady na rozjezd
zásilka vypadá, jako byste ji odeslali Vy
do zásilky je možné vložit vlastní propagační materiál
zisk bývá vyšší než u přeposílání objednávek
nemusíte se starat o sklad a expedici zboží
možnost budovat vlastní brand
Nevýhody
nevíte, co opravdu prodáváte, protože Vám zboží vůbec nepřijde pod ruku
nevíte, jakým způsobem je zboží zabaleno a expedováno
z pohledu SEO máte horší pozici než e-shop dodavatele
musíte řešit reklamace, vrácení zboží i nevyzvednuté zásilky
Dropshipping versus přeposílání objednávek
Kladem obou modelů je fakt, že umožňují spustit e-shop s minimem vstupních prostředků a bez nutnosti skladových prostor. Liší se však v principu. Přeposílání objednávek funguje na bázi, kdy si zákazník ve Vašem e-shopu objedná zboží, Vy objednávku přepošlete dodavateli a ten vše zařídí. Za zprostředkování obchodu Vám pak vyplatí provizi. Tento model není příliš výhodný, protože vyplácené provize nebývají příliš vysoké. Navíc dodavatel posílá balík pod svým jménem. Reálně tak hrozí, že si zákazník spojí objednávku s Vaším dodavatelem a příště si objedná zboží přímo u něj. Naopak výhodou oproti dropshippingu je, že se nemusíte starat o reklamace, nevyzvednuté zásilky a vrácení zboží během 14 dní. Tyto starosti jdou na bedra Vašeho dodavatele.
Comments